Ile uwagi poświęcasz na to co dla ciebie naprawdę ważne?

n6stb5kbruu-lea-dubedout

Nazywa się Marzena. Jest po trzydziestce. Pracuje, realizuje się jako mama, żona, przyjaciółka.

 

Marzena budzi się rano, ogarnia siebie i dzieci do wyjścia. Zawodzi dzieci do przedszkola lub szkoły. Potem szybko jedzie do pracy, wie że jest spóźniona, ale córka potrzebowała jeszcze przytulenia na pożegnanie, więc Marzena została z nią pięć minut dłużej.
Ma wyrzuty sumienia, że nie zdąży na czas.
W pracy załatwia kolejne zadania i sprawy. Marzena bardzo lubi swoją pracę, ale czasami wydaje jej się że czynności jakie wykonuje nie mają kompletnie sensu.

 

Po pracy znowu przedszkole. Szkoła. Dom. Szybki obiad. Zabawa z dziećmi. Potem krótka rozmowa z mężem o całym dniu, bieżących sprawach. I jedno ważne, pozostawione bez odpowiedzi pytanie – za czym my tak gonimy? Marzena nie może zasnąć. Po głowie krąży jej myśl poco to wszystko? Jaki to wszystko ma sens?
Marzena czuje, że właściwie ma wszystko czego potrzebuje, pracę, rodzinę, ale nie jest pewna czy jest tak naprawdę szczęśliwa?

 

Jeśli odnajdujesz siebie w tej historii, to być może tak jak Marzena wpadłaś w wir życia, codziennych obowiązków, pracy. Od wielu lat pędzisz bez zatrzymania i bez chwili refleksji nad tym co dla ciebie jest tak naprawdę WAŻNE.
Poczucie sensu wynika między innymi z tego na ile żyjemy w zgodzie z naszym systemem wartości. Na ile dajemy uwagę temu co jest dla nas ważne.
Każdy z nas posiada swój indywidualny system wartości.
Jeżeli wiesz co jest wartością dla ciebie, co się liczy, co jest dla ciebie ważne poświęcasz temu swoją uwagę. Łatwiej jest ci podejmować decyzje dokonywać wyborów.
Znajomość swoich wartości pozwala na życie bardziej świadome i w zgodzie ze sobą. Łatwiej odnajdziesz swoją życiową misję i odzyskasz poczucie sensu.

 

Na koniec zapraszam cię do krótkiego ćwiczenia, które jest chwilą refleksji nad twoim systemem wartości.
Może być twoim pierwszym krokiem do uświadomienia sobie co jest dla ciebie ważne.

Odpowiedz sobie na trzy pytania.

1 – Wymień trzy rzeczy, które są dla ciebie ważne?
Pisz to, co pierwsze pojawia się w twoich myślach. Nie analizuj.

2  – Co jest ważne w każdej z tych trzech rzeczy, które wymieniłaś wcześniej?
3 – Przypomnij sobie kilka sytuacji, w których coś cię mocno dotknęło.
Wtedy została naruszona jakaś twoja wartość. Spróbuj odkryć jaka.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *