Coaching zespołu na urlopie

Czas wakacji to czas urlopowy. Dobrze wówczas zadbać o swój team. Zwłaszcza ten, który zostaje firmie. Co zrobić, gdy zadania trzeba wykonać, a jednocześnie pracownicy się rozluźniają i myślami są już gdzie indziej?


Jest to czas na budowanie relacji w zespole. Czyli skorzystanie z procesów, które samoczynnie zaczęły funkcjonować. Jest więc to plus dla Ciebie. Pośród zadań w ciągu dnia znajdź czas -wystarczy godzina na ćwiczenie dotyczące wartości. Przygotuj krzesła w kręgu. Rozpocznij od energizera. Następnie zadaj pytanie dotyczące wakacji każdej osoby z zespołu: Co ma w planie lub co zamierza zrobić dla swojego odpoczynku? Możesz wykorzystać do tego brystol z markerami lub flipchart. Informacja dotycząca wakacji jest bardzo ważna, gdyż za nią schowane są wartości. Dzięki uchwyceniu różnych wartości stojących za formą spędzenia wakacji odkryjesz ogólną wartość zespołu, która w trakcie rocznej pracy została zaniedbana. Warto się jej przyjrzeć. Możesz wybrać nawet 3 wartości, które najczęściej pojawiały się wśród uczestników spotkania. Następnie przedyskutuj z zespołem co możecie zrobić przez najbliższy rok, by zadbać o te wartości.
Podczas tego ćwiczenia pojawić się mogą również wartości, które ważne są dla indywidualnych członków zespołu, zaś dla samego teamu potencjalnie nie są znaczące. Sprawdź jak respektowanie danej wartości miałoby wpływ na funkcjonowanie tej osoby w Twoim teamie oraz całego zespołu. W zespole bardzo ważne są relacje, a ćwiczenie to będzie doskonałym sposobem na spojrzenie na nie z innej perspektywy.


By zespół był efektywny ważne jest połączenie trzech czynników: relacje w zespole, koncentracja na celu zadania, koncentracja na celach związanych z uczeniem się (Clutterbuck, 2009).
Dalej autor pisze, że zespół, który nadmiernie koncentruje się na zadaniu jest mniej efektywny, jak również ten zespół, który koncentruje się zbytnio na procesie uczenia się. Dlatego w czasie wakacji zadbaj w zespole tym bardziej o relacje, tak by każdy z tych trzech wyżej wymienionych czynników działał nierozłącznie na równoważnym poziomie.

Autorką artykułu jest Ewa Roszak

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *