Twoje myśli jako główny kreator rzeczywistości

„Nigdy nic mi nie wychodzi”, „moje marzenia nie są możliwe do spełnienia”, „nie zasługuję na sukces”. Brzmi znajomo? Jak często powtarzasz sobie podobne twierdzenia? Jeżeli w ogóle je powtarzasz to odpowiedź brzmi – za często. Niech w trakcie nadchodzącego weekendu towarzyszą Ci więc słowa: jeśli myślisz, że nie możesz nic zmienić – zmień myślenie.

W zeszłym tygodniu, w artykule „W drodze do siebie – wakacyjne podróże z coachingiem w tle”, Rafał zaprosił Cię do otworzenia się na świat i ludzi. Dziś zapraszam Cię do otworzenia się na siebie i przyjrzenia się temu co kształtuje Twoje działania.

Jeśli myślimy źle osobie to nie jesteśmy w stanie siebie pokochać, a bez tego ciężko osiągnąć szczęście. Jeśli snując plany, wyznaczając cele, dostrzegamy tylko pojawiające się z każdej strony kłody, już na samym starcie pozbawiamy się energii do działania. Jeżeli nasze myśli blokują naszą aktywność – nie dojdziemy donikąd. Zastanów się przez chwilę co Cię hamuje? Jakie myśli towarzyszą Ci w momencie podjęcia decyzji: ‘nie zrobię tego!’? „Co inni powiedzą/pomyślą”, „a jak mi się nie uda”, „na pewno poniosę porażkę”? I tu podpisuje się pod słowami Henrego Forda „Jeśli uważasz, że coś potrafisz to masz rację, jeśli uważasz że czegoś nie potrafisz, to także masz rację”. Za często jesteśmy zbyt krytyczni wobec siebie, za często oglądamy się na innych zamiast walczyć o swoje marzenia i w końcu za często rezygnujemy zanim postawimy pierwszy krok. Te myśli, które nami kierują stanowią nasz system przekonań. A przekonania, to nic innego, jak sposób postrzegania faktów, nasza osobista ich interpretacja i ocena. Nasze patrzenie na świat i przydarzające nam się sytuacje wywołują określone emocje, te zaś determinują nasze przyszłe decyzje i sposób postępowania.

W dążeniu do celów, rozwijaniu samych siebie ogromne znaczenie ma nasze nastawienie, to jakie emocje i myśli towarzyszą nam w tej drodze. Dlatego tak bardzo ważne jest zidentyfikowanie swoich przekonań, zrozumienie, że są one jedynie naszą interpretacją przeszłych wydarzeń, a w końcu przekształcenie ich w przekonania uskrzydlające.

Częstym „demotywatorem” jest lęk przed porażką. Pomyśl tylko, ile razy powstrzymał Cię on od działania. A gdyby tak słowo „porażka” zamienić na „informacja zwrotna”. Dla mnie informacja zwrotna to przestrzeń do zmiany oraz, przede wszystkim, do rozwoju. To jeden krok naprzód, dzięki któremu dostałam wiedzę co działa, a co nie. To jeden krok bliżej sukcesu.

Obecny czas wakacyjny to dobry moment by przyjrzeć się swojemu życiu i rozpoznać co nim kieruje. Nie musisz czekać do Nowego Roku by zmienić choćby jedną negatywną myśl na wzmacniającą. Wylegując się na plaży czy zdobywając kolejny szczyt znajdź dla siebie chwilę i zidentyfikuj co Cię ogranicza. Poniższe ćwiczenie na pewno będzie w tym pomocne.

Pomyśl o sytuacji, w której czułeś/aś się niezadowolony/a z siebie i odpowiedz na poniższe pytania:
1. Jakie myśli Ci towarzyszyły?
2. Kim byłeś w tej sytuacji? Nazwij siebie.
3. Kim mógłbyś być gdyby nie te myśli?
4. Jakie myśli pozwoliłyby Ci na zmianę zachowania?
5. Co zrobisz inaczej następnym razem?

Autorką artykułu jest Ania Gałczyńska

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *