Wdzięczność do samego siebie…

…czyli najprostsza i najkrótsza droga do zdrowia, pewności siebie i poczucia szczęścia?

 

Jeżeli wdzięczność jest jedyną modlitwą, jaką odmawiasz w ciągu swojego życia – to będzie w zupełności wystarczające

– Mistrz Eckhart

Czym jest wdzięczność?

Według Wielkiego Słownika Języka Polskiego: „ wdzięczność to stan psychiczny występujący, gdy chcemy powiedzieć, lub zrobić coś miłego komuś, kto wcześniej zrobił coś dobrego dla nas”.

Potrafimy powiedzieć DZIĘKUJĘ tym, którzy obdarzyli nas zainteresowaniem, sprawili nam radość, otoczyli opieką, albo pomogli w trudnych momentach. Wdzięczność wobec innych osób jest psychologicznie naturalną potrzebą do zamanifestowania szczerej radości z daru, który otrzymaliśmy i okazaniu szacunku wobec darczyńcy. Jest też, a może przede wszystkim, okazaniem miłości i troski wobec drugiego, życzliwego nam człowieka. Uczucie wdzięczności sprawia, że czujemy się wspaniale, ponieważ odwzajemniliśmy uczucie dobrej woli i bezinteresownego czynu.

Według niektórych badań, wdzięczność sprawia, że zmniejsza się podatność na depresję, różnego rodzaju neurozy, uczucie samotności i zazdrości, a w zamian umacniamy relacje i zwiększamy empatię. Inni badacze, tacy jak Robert Emmons, twierdzą, że wdzięczność, nie tylko wobec innych, ale również wobec otaczającego świata i wszelkich, codziennych wydarzeń, jest najprostszą afirmacją do przyciągnięcia obfitości, powodzenia i dobrego samopoczucia.

Jak więc wykorzystać mechanizm wdzięczności do polepszenia swojego stanu zdrowia, pewności siebie, obfitości i poczucia szczęścia?

Przede wszystkim doceń siebie! To Ty jesteś pierwszą osobą, która zasługuje na autentyczną, szczerą wdzięczność.

Większość z nas blokuje w sobie poczucie wdzięczności wobec siebie samego. Dlaczego? Ponieważ najczęściej uważamy, że cokolwiek już mamy, to było nam to zwyczajnie należne. Wszyscy mają ręce i nogi więc dlaczego ja nie miałbym ich mieć? Nie zwracamy więc uwagi na to, co dobrego otrzymujemy od życia, ponieważ według nas jest to oczywistością. Zbyt łatwo przechodzimy do porządku dziennego nad cennymi prezentami od losu, bez dostrzeżenia wyjątkowości tego, co zostało nam dane. To że mamy ręce i nogi i jeszcze do tego włosy na głowie, dwoje oczu, uszy, nos i usta, a organy wewnętrzne też nie są w najgorszym stanie – to naprawdę jest powód by być wdzięcznym. Sobie również.

Praktykuj więc codzienne podziękowanie sobie za wszystko. Bądź wdzięczny za to, że jesteś. Bądź wdzięczny, za ciało, które pozwala Ci żyć w tej trójwymiarowej rzeczywistości. Wyraź swoją wdzięczność wobec mięśni, które dźwigają Twój kręgosłup i pozwalają się ruszać, wobec serca, które bezustannie pompuje Twoją krew, aby mogła odżywić cały organizm, wobec płuc absorbujących niezbędne powietrze i wobec mózgu – Twojego całodobowego centrum dowodzenia. Podziękuj sobie za oczy, dzięki którym możesz rejestrować otaczającą rzeczywistość, uszom chłonącym dźwięki, podziękuj swojemu nosowi, za to, że pozwala cieszyć się zapachami i pozostałym zmysłom, które wpływają na Twoje poznanie świata. Podziękuj sobie serdecznie za swój charakter i osobowość, która, tak jak Twoje odciski palców, jest jedyną i niepowtarzalną w całym Uniwersum. Wyraź wdzięczność za wszystkie swoje zdolności i umiejętności, którymi obdarowała Cię natura i które tworzą Ciebie jako indywidualny talent. Podziękuj sobie szczerze i prawdziwie za to kim jesteś, bo ten zestaw Twoich niepowtarzalnych cech doprowadził Cię do tu i teraz. Okazuj wdzięczność sobie tak, jakbyś okazywał ją przyjacielowi, który właśnie uratował Ci życie.

Codzienna praktyka wdzięczności do siebie, docenienie tego kim jesteś i gdzie jesteś, szybko sprawi, że Twoje zdrowie polepszy się, Twoja samoocena poszybuje w górę, a dzięki temu na pewno poczujesz się szczęśliwym człowiekiem. Załóż swój dziennik wdzięczności i codziennie zapisuj co najmniej trzy rzeczy, za które jesteś sobie wdzięczny. To mogą być Twoje nawet najmniejsze, codzienne sukcesy, za które chcesz się poklepać po ramieniu: za dobrze doprawioną zupę, za zrobienie wciąż odkładanego sprawozdania dla szefa, posprzątanie w szafie, przeczytanie dziecku bajki na dobranoc, pomoc rodzicom przy założeniu konta w banku, za zachowanie spokoju w trakcie ulicznego korka w drodze do pracy, albo cokolwiek innego, co Twoim zdaniem jest warte Twojego uśmiechu zadowolenia.

Dziękowanie sobie sprawia, że skupiamy się na pozytywnych cechach i stronach życia, wpływamy na własną samoocenę, zaczynamy akceptować siebie takimi, jacy jesteśmy, po prostu kochamy siebie, a przez to lepiej radzimy sobie ze stresem i trudnymi doświadczeniami.

Podświadomie wysyłamy do Wszechświata sygnał: „jest ok” i w zamian otrzymujemy potwierdzenie w postaci uśmiechów losu. Bo wdzięczność ma to do siebie, że im bardziej jesteśmy wdzięczni, tym więcej znajdujemy powodów do dziękowania.

Pytania:

  • Za co mogę podziękować sobie dzisiaj?
  • I za co jeszcze?
  • Co mogę zrobić, aby jutro było jeszcze lepiej?

Autorką artykułu jest Anna Piwońska

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *