Jak wspierać motywację – rutynie mówię stanowcze nie

W drodze do celu ważne jest, by utrzymać właściwą motywację.

Realizacja celów od jednych z nas wymaga krótszego, od innych dłuższego czasu działania. Jednak zdefiniowane przez nas cele zdecydowanie częściej wymagają dłuższego czasu realizacji.

Jak utrzymać właściwy poziom motywacji, kiedy do realizacji celu potrzebny jest dłuższy czas naszych działań?

Wyznacz mniejsze cele, dzięki którym będziesz wiedział, że każdego dnia zbliżasz się do swojego wielkiego celu – cele poboczne. Jeżeli Twoim celem jest podróż dookoła świata za 5 lat to celem pobocznym może być podróż raz w roku przez te 5 lat na parę dni w miejsce, które chciałeś odwiedzić. Poza tym zadbaj o to, by każdy dzień w drodze do Twego celu nie stanowił rutyny.

Twoja droga do celu ma dawać Ci spełnienie.

Zadbaj o siebie, o swoje ciało, o ducha. Bądź kreatywny. Weźmy pod uwagę cel i okres przytoczonych wcześniej 5 lat. Może być to Twój ulubiony sport, który za te 5 lat będziesz mógł uprawiać na innym kontynencie. Może potrzebujesz stworzyć fundację, dzięki której pomożesz spełnić marzenia innych ludzi o podróży. W pierwszym roku wytyczonego celu możesz stworzyć grupę na Facebooku, dzięki której zbudujesz społeczność podróżników dzielących się swoim doświadczeniem.

Twoja droga do celu ma być ważniejsza niż sam cel.

Potraktuj drogę do celu jako przygotowanie na wejście na swój szczyt. Dzięki temu Twoja motywacja będzie wysoka, gdyż będziesz widzieć kolejne wykonane kroki w kierunku realizacji celu, a „oczekiwanie” na realizację celu będzie wspaniałą przygodą.

Autorką artykułu jest Ewa Roszak

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *