Jak rozpoznawać swoje potrzeby

Co to są potrzeby?

Potrzeby można zdefiniować jako wszystko, co jest nam potrzebne do życia i można je podzielić np. na:
– potrzeby fizjologiczne związane z funkcjonowaniem ciała – sen, pożywienie, odpoczynek, wypróżnianie, oddychanie, itd…
– potrzeby emocjonalne – np. przynależność do jakiejś grupy społecznej (rodziny, grupy przyjaciół), bycie akceptowanym, kochanym, poczucie bezpieczeństwa itd…
– potrzeby duchowe – wiara, rozwój osobisty, rozwijanie kariery itd…
Człowiek jest istotą biologiczną i warunkiem przetrwania jest zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, bo np. bez oddychania może przeżyć nie więcej niż kilka minut. Potrzeby fizjologiczne zaspokajamy po części nieświadomie i automatycznie. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym CZY je zaspokoić, ale raczej KIEDY j JAK, w większości sytuacji nie potrzebujemy pomocy z zewnątrz, aby je zaspokoić.
Inaczej to wygląda, jeśli przyjrzymy się potrzebom emocjonalnym czy duchowym – gabinety psychoterapeutów, psychologów, coachów są zapełnione osobami, które dążą do zaspokojenia właśnie takich potrzeb.

Tylko jak je rozpoznać?

To nie jest łatwe zadanie. Czasami potrzeba kilku albo nawet kilkunastu spotkań, aby sprecyzować o co chodzi z tymi potrzebami. Jednak warto nad tym pracować, ponieważ można sobie bardzo poprawić samopoczucie i zadowolenie z życia.

Na początek zadaj sobie pytanie:
– czy jesteś szczęśliwy/wa?
Jeśli czujesz, że tak, to być może Twoje najważniejsze potrzeby są zaspokojone i idziesz dość stabilnie przez życie. A jeśli nie, to tym bardziej warto się przyjrzeć, czego Ci brak i postarać się te braki uzupełniać, zaspokajać.

Dobrymi ćwiczeniami na początek są odpowiedzi na następujące pytania:
– Jak się czujesz?
– Dlaczego tak się czujesz?
– Czego Ci brak?
– Wymień wszystko, co Ci przychodzi do głowy.
– Zastanów się, na które aspekty masz bezpośredni wpływ a potem co możesz konkretnie zrobić, aby poprawić swoją sytuację w danym przypadku. I zacznij to robić.

Na co dzień możesz zacząć od tego, aby ćwiczyć się w zauważaniu co Ci sprawia przyjemność. Kilka razy w ciągu dnia pomyśl sobie:
1. Na co masz ochotę?
2. Co sprawiłoby Ci przyjemność?

Następnym krokiem będzie przywołanie uczuć, które towarzyszą zaspokojeniu potrzeb. Jakie uczucia kryją się za konkretnymi potrzebami? Czy np. chcesz mieć partnera/partnerkę, bo chcesz założyć rodzinę a może chcesz kogoś obdarować miłością. Może się okazać, że bardzo różne potrzeby kryją się za czymś tak oczywistym jak np. wizja związku. Jedna osoba może chcieć mieć dzieci i do tego potrzebny jej związek, inna osoba chce dzielić z kimś życie, a jeszcze inna obdarować miłością, kimś się opiekować. Bardzo ważne jest, aby zastanawiać się i szukać, co się kryje pod daną potrzebą, jakie uczucia wiążą się z jej zaspokojeniem. Im konkretniej i precyzyjniej będziemy wiedzieć czego szukamy, tym łatwiej będzie to znaleźć. Bo jeśli szukamy np. pracy, ale nie wiemy jakiej, to jak mamy ją znaleźć? Będziemy szukać ”po omacku” i de facto zdajemy się na przypadek.

Samo skierowanie uwagi na potrzeby i uczucia pomoże Ci rozpoznawać ich coraz więcej. Jednocześnie wiedząc, że istnieje deficyt w danym obszarze, możesz zacząć nad nim pracować.
To nie jest łatwe, ale jeśli zaczniesz to ćwiczyć, to coraz łatwiej będzie Ci to przychodzić. Ale trzeba wykonać ten pierwszy krok, a potem następny, itd… i nagle się okaże, że przychodzi Ci to dość łatwo. 😊

Autorką artykułu jest Aneta Rostkowska – Gerlach

Share

Brak możliwości komentowania