Mam cel i plan – ale jak w nim wytrwać?

Dążysz do czegoś, masz już gotowy plan działania, dużo ciężkiej pracy za Tobą i przed Tobą….

Teraz tak naprawdę zobaczysz, na ile Twój cel i plan są dla Ciebie ważne i adekwatne. Zwykle w życiu bywa tak, że jeśli Ci na czymś naprawdę zależy, to mimo braku czasu, środków, przysłowiowego „wiatru w oczy” i tak dopniesz swego.

Przypomnij sobie sytuację, kiedy bardzo Ci na czymś zależało, jak to osiągnęłaś/osiągnąłeś… a czy pamiętasz co Cię wtedy pchało do przodu i dodawało skrzydeł?

To jest BARDZO ważny aspekt! Zapamiętaj to, a najlepiej zapisz.

Realizacja postawionych zadań to żmudna praca, musisz ją wykonać krok po kroku. To tak jak np. wchodzenie na szczyt góry. Krok za krokiem trzeba piąć się w górę. Nie da się przeskoczyć, przeczekać, trzeba samemu wykonać każdy krok. Dlatego warto zawczasu przygotować sobie tzw. koła ratunkowe, coś, co doda Ci motywacji, sił, zapału, żeby móc po to sięgnąć w chwili słabości.

Po pierwsze – ważna jest systematyczność i konsekwencja, tzn. nie odkładaj na później, za 2 godziny itd., lepiej wykonaj zadanie jak najwcześniej. Pozwoli Ci to cieszyć się tą chwilą dłużej i nie dopuścisz do frustracji i negatywnych myśli.

Po drugie – zaplanuj dokładnie, kiedy to zrobisz, tak aby nie było możliwości wymówki typu: nie mam czasu, teraz mam coś ważniejszego itd. W ten sposób będzie Ci łatwiej, ponieważ zadanie będzie do wykonania niejako „z automatu”. Nie będziesz się rozpraszać myślami, że może jutro, za godzinę, za tydzień.

Miej cel przed oczami, świadomość tego, po co to robisz. Możesz to sobie zwizualizować – zdjęcia, kolaż, jakiś symbol czy coś podobnego. Ta myśl powinna być dla Ciebie przyjemna. Delektuj się tą myślą… Upewnij się, że na pewno chcesz to osiągnąć. Sięgaj po rzeczy ważne dla Ciebie, a nie narzucone przez innych. Rób tylko to, na co masz bezpośredni wpływ. Nie zmienisz świata ani innych ludzi, ale możesz zmienić siebie, swoje nastawienie, czyny, reakcje.

Powiedz o swoim zamiarze komuś, kto jest dla Ciebie ważny i dobrze Ci życzy, pochwal się co i kiedy masz zamiar zrobić, aby osiągnąć zamierzony cel. Zobowiązanie wobec siebie to jedno, natomiast podzielenie się tym z innymi zwiększa motywację, ponieważ zwykle chcemy dotrzymać słowa wobec osób dla nas ważnych.

Zastanów się, kto może Ci pomóc w poszczególnych zadaniach i zapisz to sobie. W chwili kryzysu skontaktuj się z tą osobą – zobaczysz, że przyjaciele będą Cię wspierać, jeśli im na Tobie zależy. A Ty poczujesz, że nie jesteś sam-/a.

Wyznacz sobie nagrody za poszczególne etapy – to nie musi być nic wielkiego, mała przyjemność, coś co sprawi Ci radość np. przerwa na herbatę czy kawę i delektowanie się smakiem, ale i wykonaniem swojego zadania 😊 …

Chwile zwątpienia, kryzysu przyjdą, masz to jak w banku! Natomiast ważne jest, aby być na nie przygotowanym, nie poddawać się i wciąż szukać dróg do swojego celu. Czasem droga jest prosta i krótka, a czasem bardzo długa z wieloma meandrami. Na każdym zakręcie możesz się czegoś o sobie dowiedzieć. Wykorzystaj to. Bo życie to droga, cele to pewne etapy lub kamienie milowe i to one pomagają nam cieszyć się w pełni drogą.

Autorką artykułu jest Aneta Rostkowska – Gerlach

Share

Brak możliwości komentowania