Moda na coaching – czy to w ogóle jest potrzebne?
O coachingu słyszał już prawie każdy. Popularność tej metody rozwoju osobistego rośnie od kilku lat. Skąd wzięła się na niego moda? Dlaczego coach to tak dochodowy, a jednocześnie potrzebny zawód?
Najczęściej mówi się, że coaching stał się popularny, bo:
Coachem może zostać każdy i nie jest to wcale takie trudne. Prawdą jest, że nie ma regulacji prawnych ograniczających dostęp do tego zawodu. Wystarczy zdobyć certyfikat szkolenia coachingowego, aby mieć szansę na pozyskanie wielu klientów. Część coachów jednak nawet nie wybiera się na takie szkolenia, sądząc, że ich umiejętności są wystarczające i nie potrzebują zdobywania wiedzy od specjalistów. Oczywiście nie są to dobre praktyki. Najlepiej korzystać z usług specjalistów, którzy są w stanie potwierdzić stosownymi dokumentami swoją wiedzę i doświadczenie.
Praca jako coach jest satysfakcjonująca, rozwijająca i bardzo ciekawa. Wiele osób rozpoczynając przygodę z coachingiem robi to z pasji do rozwoju osobistego, samodoskonalenia i poszerzania samoświadomości.
Na tym można zarobić. W związku z tym, że istnieje spora grupa osób, która w dążeniu do celu potrzebuje wsparcia, coaching jest bardzo dochodową dziedziną, która daje szansę na podwyższenie statusu społecznego. Wystarczy być dobrym specjalistą, aby mieć ręce pełne roboty.
Ludzie uwielbiają dzielić się własnymi doświadczeniami. W wielu przypadkach coachami zostają osoby, które wcześniej same borykały się z różnymi trudnościami. Rozpoczynają przygodę z tym zawodem z chęci dzielenia się własnymi doświadczeniami i metodami, które u nich poskutkowały.
Coaching to moda czy potrzeba?
Żyjemy obecnie w bardzo szybkich czasach. Wielkomiejski pęd niejednego już przytłoczył i pozbawił złudzeń o sukcesie. Nie każdy ma w sobie na tyle samozaparcia, aby dążyć do celu samodzielnie, bez zewnętrznej pomocy. Tutaj rodzi się pytanie: czy słuszne jest stwierdzenie, że coaching to jedynie moda? Być może popularność tej dziedziny wynika z potrzeby osób do uzyskania pomocy w osiągnięciu sukcesu? Przychylamy się do tej sugestii.
Kiedyś, w sytuacjach kryzysowych wsparcia poszukiwaliśmy u osób najbliższych, czyli w rodzinie, przyjaciołach, partnerach. Dziś niestety wiele osób na taką pomoc liczyć nie może, z różnych względów. Czasem bardziej życzliwa okazuje się obca osoba. Wynika to również z częstych migracji. Młode osoby w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają nawet kilkaset kilometrów od rodzinnych domów. Sieć wsparcia nie może być więc już tak dostępna i trwała. Z tego wynika potrzeba korzystania z pomocy osób, jakimi są coache. Są oni na każde zawołanie, wspierają klienta w jego poczynania, a także pomagają mu osiągnąć zamierzony cel.
Choć coaching jest modny, jest też potrzebny.