Czym zajmuje się coach i jak nim zostać?
Coaching, czyli jedna z metod rozwoju osobistego z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Coraz więcej osób w Polsce korzysta z usług coacha. To wpływa na popularność tego zawodu. W końcu jest to profesja obecnie bardzo potrzebna, a wiele osób jest przekonanych, że spotkania z profesjonalistą naprawdę są w stanie im pomóc w przełomowych zmianach w życiu.
Czy coachem może zostać każdy? Czy jest to trudny zawód? Jak osiągnąć sukces w tym zawodzie?
O podstawowych zadaniach coacha
Podstawowym zadaniem każdego coacha jest wydobycie potencjału, który tkwi w każdym człowieku, choć czasem jest głęboko skrywany. Dzięki temu, że specjalista potrafi słuchać, jest w stanie znaleźć podczas rozmowy potrzebne rozwiązania, które doprowadzą klienta do celu, jaki chce osiągnąć.
Coach korzysta w swoich działaniach z motywacyjnych haseł, podsuwa potrzebne do osiągniecia celu narzędzia, a także w znaczący sposób ułatwia spełnienie marzenia o zmianie pracy czy awansie. Podopieczny staje się pewną siebie osobą, która nie widzi barier na swojej drodze, a nawet jeżeli takie się znajdują, z łatwością je pokonuje.
Często coach określany jest jako opiekun lub przewodnik. Są to jak najbardziej trafne sformułowania, ponieważ staje się on partnerem w dążeniu do celu.
Jak zostać coachem?
Coachem może zostać każda osoba, niezależnie od wykształcenia, ale aby łatwo zdobyć zaufanie podopiecznych, trzeba mieć właściwe przygotowanie do zawodu. Bardzo często w celu profesjonalizacji, takie osoby wybierają się na specjalne szkolenia, dzięki którym zdobywają wiedzę, jak i certyfikaty je potwierdzającą. Tym samym, podopieczni nie będą mieli żadnych oporów, aby oddać się w ręce wykwalifikowanego coacha. Szkolenia organizowane są w wielu polskich miastach, a lista wybranych, najlepszych kursów znajduje się tutaj: https://michalpasterski.pl/2013/01/jak-zostac-coachem-czesc-2/.
Podstawą w tym zawodzie są chęci, a także pasja do pomagania innym. Sam coach musi mieć przepracowanych bardzo dużo kwestii związanych z motywacją, pokonywaniem barier, a także rozwinięte umiejętności interpersonalne. Bez tego nie będzie w stanie przekonać drugiej osoby o swoich racjach i pokonać ograniczeń, które występują w praktycznie każdym z nas.
Nie należy rozpoczynać jednak tej pracy tylko z pobudek finansowych i upatrywać w tym zawodzie szansy na zdobycie szybkich pieniędzy. Bez pasji i wiary w osiągnięcie sukcesu, coaching nie ma sensu.
Coaching nie jest wcale prostą dziedziną. Bardzo często rozwijanie potencjału i dążenie do celu jest ciężkim zadaniem, szczególnie, jeżeli podopieczny ma wiele blokad. Aby je pokonać, coach musi włożyć bardzo dużo wysiłku. Posiadając jednak odpowiednie kwalifikacje, jak i umiejętności, będzie w stanie to zrobić.
Jeszcze jedna kwestia zasługuje na podkreślenie – coaching wymaga stałego zdobywania wiedzy, doskonalenia umiejętności, jak i gromadzenia cennych doświadczeń. Nie można osiąść na laurach, ponieważ każdy klient jest inni i wymaga indywidualnego podejścia. Trzeba być osobą otwartą, chętną do nauki, aby być profesjonalnym coachem.
Jeżeli chcesz odnieść sukces w coachingu…
- Najpierw sam wybierz się do coacha. Musisz pokonać własne ograniczenia, aby pomagać w likwidacji barier innym.
- Stale się dokształcaj. Dużo czytaj, uczestnicz w wykładach motywacyjnych, spotkaniach z coachami. Zadbaj o wszechstronny rozwój wiedzy. Wykonuj ćwiczenia stymulujące mózg do intensywnej pracy.
- Śledź na bieżąco wszystkie newsy z coachingowego świata, w tym sesje coachingowe transmitowane w Internecie.
- Testuj swoje metody na znajomych (za darmo). Zapytaj, czy nie chcą skorzystać z Twojej pomocy. Poproś o szczerą ocenę Twoich umiejętności.
- Wszystkie swoje spotkania coachingowe nagrywaj, oczywiście za zgodą podopiecznego. Oglądaj je i analizuj. Wyciągając wnioski, nie popełnisz błędów w przyszłości.